Jesienno-zimowa depresja, niechęć do jakiegokolwiek działania, znużenie i smutek niewiadomego pochodzenia – któż nie zna tych tak charakterystycznych dla obu pór roku, stanów „psyche”? Radzimy sobie jak możemy, przyjmujemy witaminy i różnego rodzaju adaptogeny, ćwiczymy, chodzimy do kina, spacerujemy i marzymy o wiosennym słońcu. Codziennie wyglądamy z nadzieją przez okno – a tam niestety nadal ciemno, pochmurnie, pogoda barowo-łóżkowa, a tu trzeba przecież wstać, zająć się domowymi obowiązkami, pójść do pracy, w której najczęściej spotykamy narzekających na taką aurę kolegów. I tak przez kilka miesięcy, historia powtarza się każdego roku.
Lekarstwem na jesienno-zimowe smutki mogą być cudownie pachnące olejki eteryczne, których woń nas otuli, doda energii do życia i z pewnością pomoże przetrwać trudne chwile. Niezwykle ważna jest jakość używanych olejków. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® to doskonała propozycja firmy Pollena-Aroma dla wszystkich, którzy pragną korzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Olejki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne pozbawione są dodatków syntetycznych i rozpuszczalników.
Olejek neroli o pięknym, kwiatowym zapachu, otrzymywany z kwiatów hiszpańskiego drzewa pomarańczy gorzkiej był znany i stosowany już w starożytnej Grecji i Rzymie do odświeżania powietrza i tworzenia miłego nastroju. Doskonale sprawdza się w stanach depresyjnych i lękowych. Możemy sami przygotować specjalną mieszankę olejków złożoną z pięciu kropli olejku neroli, trzech kropli olejku bergamotowego i dwóch kropli olejku rozmarynowego. Olejki te raz dziennie wlewamy do ogrzewanej świeczką miseczki kominka aromaterapeutycznego wypełnionej wodą lub używamy
Aby pokonać apatię możemy zastosować mieszaninę olejków złożoną z dwóch kropli olejku ylangowego, czterech kropli olejku rozmarynowego, dwóch kropli każdego z olejków: bazyliowego i cytrynowego. Mieszanki tej używamy w kominku aromaterapeutycznym . Podgrzewanie miseczki, w której znajdują się olejki z wodą powoduje odparowanie i rozproszenie ich w powietrzu.
Przy depresjach i stanach lękowych stosowany jest olejek petitgrain. Ma świeży, cytrusowy zapach, działa pobudzająco i antyseptycznie. Pięć kropli tego olejku w połączeniu z trzema kroplami olejku drzewa różanego i dwiema kroplami olejku drzewa sandałowego tworzy doskonale działającą mieszankę, przeznaczoną do stosowania w kominku aromaterapeutycznym. Olejki mogą być używane również do wieczornej kąpieli. W tym celu dodajemy je do wanny z ciepłą wodą, w której zanurzamy się na okres od piętnastu do trzydziestu minut. Po kąpieli powinniśmy wytrzeć ciało ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, aby nie łączyć takiej kąpieli z myciem ciała. Najlepiej zatem wcześniej wziąć prysznic. Mieszankę tę możemy stosować także raz w tygodniu do masażu całego ciała.
Olejek limetkowy o działaniu między innymi pobudzającym i łagodzącym zaburzenia psychiczne wskazany jest przy depresjach i lękach. Olejek ten szybko się starzeje (utlenia), należy go zatem szczelnie zamykać i przechowywać w lodówce. Przy różnego typu zahamowaniach emocjonalnych możemy użyć pięciu kropli tego olejku, trzech kropli olejku manuka i dwóch kropli olejku grejpfrutowego. Olejki te stosujemy w kominku aromaterapeutycznym.
Pochodzący z Sycylii, otrzymywany ze skórek owoców pomarańczy olejek pomarańczowy, ma znany nam wszystkim słodki, owocowy zapach. Łagodzi depresje, lęki i napięcia mięśniowe. Podobnie jak olejek limetkowy szybko się utlenia i dlatego powinien być zawsze szczelnie zamknięty i przechowywany w lodówce. Wraz z olejkiem cynamonowym z kory służy do dezynfekcji i nawaniania powietrza. Do kominka wlewamy wówczas osiem kropli olejku pomarańczowego i dwie krople olejku cynamonowego z kory.
W przygnębieniu i depresji może również pomóc olejek drzewa różanego o kwiatowym, delikatnym zapachu. Przywraca on równowagę psychiczną. Mikstura złożona z pięciu kropli olejku drzewa różanego, czterech kropli olejku bergamotowego i jednej kropli olejku szałwii muszkatołowej może być dwa razy dziennie stosowana w kominku aromaterapeutycznym lub, co drugi dzień dodawana do wieczornej kąpieli.
Kiedy dopadnie nas zmęczenie, także umysłowe, możemy wlać do kominka pięć kropli pobudzającego olejku rozmarynowego, dwie krople olejku ylangowego i trzy krople olejku cytrynowego. Taka mieszanina używana raz dziennie szybko upora się z naszym wyczerpaniem, a gdy dodamy olejki do porannej kąpieli możemy być pewni, że pokonamy trudności całego dnia.
Jeśli natomiast cierpimy z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi możemy dodać do kominka aromaterapeutycznego po trzy krople olejków: tymiankowego i rozmarynowego i po dwie krople olejków: goździkowego i cedrowego. Kominek zapalamy jeden do dwóch razy dziennie. Musimy pamiętać jednak, aby olejku tymiankowego nie stosować przy nadciśnieniu i w okresie ciąży.
Dla naszej wygody firma Aroma-Pollena przygotowała serię specjalnych mieszanin olejków eterycznych – Vapomix®. Vapomixy to gotowe mieszaniny olejków przygotowane zgodnie z regułami aromaterapii. Są one przede wszystkim przeznaczone do odparowywania w kominkach, ale można je stosować także do kąpieli i masażu. Wśród bogatej oferty takich mieszanek znalazły się Vapomix® E-7 oraz Vapomix® U-1. Pierwszy z nich zawiera między innymi olejek miętowy i rozmarynowy. Walczy z codziennym zmęczeniem, ma działanie pobudzające, dodaje sił, energii witalnej i poprawia nastrój.
Drugi zaś, doskonale radzi sobie z apatią, niechęcią do życia i wszelkiej aktywności. Zawiera między innymi olejek rozmarynowy, który ma działanie pobudzające i ylangowy, który działa relaksująco i dodaje energii.
Wybierzmy, zatem z tej tak bogatej i różnorodnej oferty najprzyjemniejszy dla siebie zapach i pozwólmy by olejki leczyły naszą psychikę i ciało. Wbrew jesieni, zimie i pukającym jesienno-zimową porą do naszych drzwi: smutkowi, przygnębieniu i apatii!
Olejki Dr Beta można kupić TUTAJ
Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009
Aromaterapia – lato 2001, nr 3(25), t. 7
Aromaterapia – jesień 2001, nr 4 (26), t.7